Awards presented by Institute of Meat

Awards presented by Institute of Meat

The great and the good of the meat industry came together this week to recognise and reward the winners of the Institute of Meat (IoM) and Worshipful Company of Butchers Awards.

The IoM award winners.

The IoM award winners.

The awards were established to honour the achievements of students, apprentices, businesses and learning providers who have achieved excellence and demonstrated commitment to building the skills needed to secure the future of the UK meat industry.

Thirteen awards were presented at the ceremony, which took place at Tallow Chandlers Hall, London, on Tuesday 23rd February.

Chief executive of the IoM, Keith Fisher, presided and the awards were presented by The Master of the Worshipful Company of Butchers, Patricia Dart.

In addition, certificates were presented to three newly awarded Institute of Meat Accredited Master Butchers (MB.Inst.M): Maurice Stephenson, Roger Anderton and James McPhie.

Fellowship status was also awarded to former PTF director general Clare Cheney, John Mettrick of Mettrick’s Butchers and Patricia Dart.

Keith Fisher said: “It is both an honour and a pleasure to recognise the up-and coming talent in our industry today. Each one of our winners has worked hard to equip themselves with the skills they will need to do well in the meat industry and it is rewarding to see so much commitment, ambition and determination to succeed from the next generation of meat industry professionals. I congratulate each and every one of them and shall watch their career progress with interest in the years to come.”

The full list of winners is below:

Best Food Industry Skills Meat Student: Rohan Coomber, University of Lincoln

Best Retail Butchery Student: Christopher Quigley, CAFRE

Best Meat Processing Student: Matuesz Ireneusz Pluta, Dunbia

Best Poultry Industry Student: Kaylie Pirie, Poultec Training Ltd

Best Independent Retail Meat Apprentice: Lucy Crawshaw, Meat Ipswich

Best Meat Manufacturing Apprentice: Mark Preece, Shropshire Training

Best Full Time Professional Butchery Student, Callum Morrison, Leeds City College (sponsored by Meat Management)

Best Meat Student or Apprentice Showing Most Management Promise: Robert John Powell, Dunbia

Best Company Training Scheme: ABP Langport Bridgewater College

Best Meat Training Provider of the Year: Southern Regional College

Lord Graham Endeavour Award: Michael Helliwell, Southern Regional College

Gary Baker Award: Alice Green Champion

Meat Apprentice of the Year: Lucy Crawshaw, Meat Ipswich

 

Previous / Next posts...